Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Jak správně pečovat o svá chodidla?

13. 08. 2013 14:11:00
Nohy nás nesou celým životem, jsou důležitou součástí našeho těla a péče o ně by pro nás měla být samozřejmostí. Přesto na ně spousta lidí zapomíná a teprve až se objeví prvotní bolest, uvědomíme si, že je potřeba věnovat jim alespoň pár minut týdně. Není to nic složitého, nezabere to ani tolik času, ale přesto v této uspěchané době často odkládáme péči o své tělo a necháváme ji až na posledním místě.

Všichni alespoň tušíme, co je pro naše nohy nejlepší. Stále se mluví o vhodné obuvi, která by měla být dostatečně velká a široká. Nošení vysokých podpatků se nedoporučuje, maximální výška by měla být 5 cm. Boty by také měli mít podporu nejenom podélné, ale také příčné klenby. Do bot se vyplatí investovat, zvláště pokud v nich trávíte převážnou část dne.

Nohám bychom měli věnovat také nějakou tu chvíli doma. Naprostou samozřejmostí je denní omývání nohou. S tím souvisí jejich vysoušení, které spousta lidí zanedbává a pak snadno vznikají plísňová onemocnění. Doporučuje se také své nohy patřičně procvičit – stačí jen rolování ručníku prsty nohou, např. během čištění si zubů.

Co se v dnešní době setkává s úspěchem, je návštěva pedikéra. Tedy, nyní se spíše nosí říkat si podolog či podiatr. Ať už tak či onak, znamená to vždy jedno a to samé – stejná průprava, stejné učební podmínky. Tito odborníci vám pak mohou nabídnout několik variant ošetření.

Klasikou je mokrá pedikúra, která se provádí pomocí skalpelu a žiletek. Tato metoda má u nás nejdelší tradici, ale postupně se od ní ustupuje a začíná se na trhu nabízet tzv. suchá metoda, neboli přístrojová. Používají se k tomu brusky a kotouče a dělá se bez namáčení nohou. Z mého pohledu odborníka ovšem stále nedám dopustit na mokrou metodu. To, že někteří oponují, že mokrá metoda je méně bezpečná, protože se pracuje s ostrými předměty, nepřipouštím. Stejně jako mohu říznout skalpelem, můžu zajet bruskou více do podkoží a mohu také ublížit. Není to argument. Jedinou výhodou suché metody je to, že nedochází k namáčení končetiny, což uvítají hlavně starší lidé se zdravotními komplikacemi, jako jsou např. diabetici apod. Určitě se nedá říct, že suchá metoda je šetrnější nežli mokrá. Záleží vždy na tom, kdo vám danou techniku provádí. Šikovný pedikér, který má kvalitní odbornou průpravu, vám poskytne tu správnou péči ať už mokrou nebo suchou cestou. A abych nezapomněla, můžeme se ještě setkat s tzv. polosuchou metodou. Ta se liší od mokré pouze tím, že se nenamáčí chodidlo, ale pouze se na něj aplikují produkty s AHA kyselinami, které danou pokožku změkčí. Pak se postupuje stejně jako u mokré, pracuje se tedy skalpelem a žiletkou.

Pravidelná péče o naše nohy nám přináší ovoce. Nohy jsou uvolněné, pokožka svěží, hladká a vypnutá. Nohy nebolí ani nezapáchají a my si můžeme užívat chůzi plnými doušky. Bez omezení a nepříjemných pocitů. Takže nepodceňujte péči o svá chodidla, zaslouží si jí.

Autor: Diana Dürichová | úterý 13.8.2013 14:11 | karma článku: 12.57 | přečteno: 821x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Nebezpečná jablka

„Dorazím o chvilku později, zatím nám objednej jako dycky a k tomu panáčka. Díky a promiň.“ Pípla mi esemeska od Marušky ve chvíli, když jsem zároveň s pěti údery nedalekého kostelního zvonu usedal v naší oblíbené cukrárně.

4.10.2023 v 14:34 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 356 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Svobodné volby vs. svobodná volba

Svobodná volba je něco jiného než tzv. svobodné volby. Ty jsou více méně omezené, je tam nastavená laťka pro vstup (u nás 5 % hlasů) a také je omezený výběr kandidátů tím, že je vybírá politická strana či hnutí.

4.10.2023 v 10:03 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 193 | Diskuse

Jiří Herblich

Naslouchej tomu, kdo tě poslal, tvé slovo je i mým

Jsou lidé, kteří hledají upřímně, ale jsou i lidé nehledajíc nic. Takové lidi má rád taky, protože nemohou všichni jen hledat, ale někdo musí i pracovat.

4.10.2023 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jiří Herblich

Nová společnost, nebo jen vize nové společnosti? 6

Nehledejte a buďte připraveni na dobu, která se pomalu blíží tím, že pochopíte vše již dnes. ........

2.10.2023 v 13:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Jan Valtr

Karel IV. a pogrom v Norimberku

K dnešnímu datu, 2. října se vnucuje otázka, jestli by za „největšího Čecha“ označovali titulem Otec vlasti i povraždění obyvatelé, jímž měl být králem a otcem.

1.10.2023 v 22:03 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 517

pedikér/masér/lektor

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...