Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Naprosto zjevná (nejen) svalová dysbalance

9. 07. 2013 10:27:00
„Sportem ku zdraví!“ je heslo, které slyšel jistě každý z nás. Už od dětství se učíme hrát hry a v průběhu školních let je nám neustále opakováno, jak zdravý a potřebný je sport. Člověk se snaží pohybovat a ví, že pokud jen lenoší, není to pro jeho organismus správné. Máme to prostě zaryto v hlavě, to heslo, které budou slýchávat i naše děti. Ale co druhá stránka věci? „Sportem ku zdraví – aneb k trvalé invaliditě!“ I na tomto dodatku je trocha pravdy.

Důležité je v první řadě to, jak se má správně cvičit. Prošla jsem spoustu kurzů, tělocvičen a posiloven a viděla jsem dva různé extrémy. Kromě těch lidí, kteří vědí základní důležité informace o svém těle a berou sport zodpovědně a považují ho za určitý životní styl, se na těchto místech vyskytují i takoví jedinci, kteří ale vůbec nic nevědí o tom, jak na to.

Prvním extrémem je skupina převážně žen (ale najdou se zde i někteří muži), která chodí to těchto míst úplně za jiným účelem. A to je účel společenský. Tito lidé většinou nechodí sami, ale minimálně po dvou, v šatně stráví téměř půl hodiny, přičemž si tam vesele klábosí. A na cvičební plochu dorazí v takovém úboru, který se hodí spíše na přehlídkové molo než na cvičení (nehledě na to, že ženy se často ani neodlíčí a nesundají si šperky). Během cvičení se ani nezapotí (to by pak přeci měli zplihlé vlasy?!) a celý tréninkový čas stráví tlacháním. Ano, po cvičení pak mají velmi dobrý pocit – byli přeci udělat něco pro své tělo. Absolutně se nezajímají o svou tepovou frekvenci nebo jak správně zvednout to či ono nebo udělat určitý pohyb.

Druhý extrém potkávám především v posilovnách a týká se ve velké většině mužů. Ti pro enormní snahu docílit krásných a pevných svalů totálně zapomínají na to, že se před cvičením nejprve musí zahřát (stačí jen pouhých pár minut!) a co je důležité – musí se protáhnout. U těchto typů lidí dochází sice k tomu, že mají svaly obzvláště nafouklé (převážně jim jde o bicepsy a deltové svaly), ale vlivem nedostatku strečinku mají svaly natolik zkrácené, že jediný pohled na ně vás utvrdí v tom, že tady něco není v pořádku. Hrají si na zapálené sportovce, pijí jen osvědčené drahé drinky a dokážou si hodiny povídat o tom, jak zvedli několik desítek kilo. Ale realita? Nemají vůbec ponětí o tom, že se svaly dělí na fázické a posturální, a už vůbec ne o tom, že posturální svaly bychom měli pravidelně protahovat, protože hrozí jejich zkrácení.

Problém je v tom, že obě skupiny lidí v podstatě vyhazují peníze za to, co jim nenese žádné ovoce a už vůbec ne zdraví. Ani se neobtěžují zeptat se odborníků, kteří jsou s nimi většinou v jedné místnosti. Ano, můžeme říct, že mají aspoň snahu oproti těm, kteří pro své tělo nic nedělají. V tom případě ale, pokud mám zájem se svým tělem něco udělat, musím to brát zodpovědně a se vším všudy.

Autor: Diana Dürichová | úterý 9.7.2013 10:27 | karma článku: 6.41 | přečteno: 342x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Nebezpečná jablka

„Dorazím o chvilku později, zatím nám objednej jako dycky a k tomu panáčka. Díky a promiň.“ Pípla mi esemeska od Marušky ve chvíli, když jsem zároveň s pěti údery nedalekého kostelního zvonu usedal v naší oblíbené cukrárně.

4.10.2023 v 14:34 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 343 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Svobodné volby vs. svobodná volba

Svobodná volba je něco jiného než tzv. svobodné volby. Ty jsou více méně omezené, je tam nastavená laťka pro vstup (u nás 5 % hlasů) a také je omezený výběr kandidátů tím, že je vybírá politická strana či hnutí.

4.10.2023 v 10:03 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 192 | Diskuse

Jiří Herblich

Naslouchej tomu, kdo tě poslal, tvé slovo je i mým

Jsou lidé, kteří hledají upřímně, ale jsou i lidé nehledajíc nic. Takové lidi má rád taky, protože nemohou všichni jen hledat, ale někdo musí i pracovat.

4.10.2023 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jiří Herblich

Nová společnost, nebo jen vize nové společnosti? 6

Nehledejte a buďte připraveni na dobu, která se pomalu blíží tím, že pochopíte vše již dnes. ........

2.10.2023 v 13:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Jan Valtr

Karel IV. a pogrom v Norimberku

K dnešnímu datu, 2. října se vnucuje otázka, jestli by za „největšího Čecha“ označovali titulem Otec vlasti i povraždění obyvatelé, jímž měl být králem a otcem.

1.10.2023 v 22:03 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 517

pedikér/masér/lektor

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...