Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Naprosto zjevná (nejen) svalová dysbalance

9. 07. 2013 10:27:00
„Sportem ku zdraví!“ je heslo, které slyšel jistě každý z nás. Už od dětství se učíme hrát hry a v průběhu školních let je nám neustále opakováno, jak zdravý a potřebný je sport. Člověk se snaží pohybovat a ví, že pokud jen lenoší, není to pro jeho organismus správné. Máme to prostě zaryto v hlavě, to heslo, které budou slýchávat i naše děti. Ale co druhá stránka věci? „Sportem ku zdraví – aneb k trvalé invaliditě!“ I na tomto dodatku je trocha pravdy.

Důležité je v první řadě to, jak se má správně cvičit. Prošla jsem spoustu kurzů, tělocvičen a posiloven a viděla jsem dva různé extrémy. Kromě těch lidí, kteří vědí základní důležité informace o svém těle a berou sport zodpovědně a považují ho za určitý životní styl, se na těchto místech vyskytují i takoví jedinci, kteří ale vůbec nic nevědí o tom, jak na to.

Prvním extrémem je skupina převážně žen (ale najdou se zde i někteří muži), která chodí to těchto míst úplně za jiným účelem. A to je účel společenský. Tito lidé většinou nechodí sami, ale minimálně po dvou, v šatně stráví téměř půl hodiny, přičemž si tam vesele klábosí. A na cvičební plochu dorazí v takovém úboru, který se hodí spíše na přehlídkové molo než na cvičení (nehledě na to, že ženy se často ani neodlíčí a nesundají si šperky). Během cvičení se ani nezapotí (to by pak přeci měli zplihlé vlasy?!) a celý tréninkový čas stráví tlacháním. Ano, po cvičení pak mají velmi dobrý pocit – byli přeci udělat něco pro své tělo. Absolutně se nezajímají o svou tepovou frekvenci nebo jak správně zvednout to či ono nebo udělat určitý pohyb.

Druhý extrém potkávám především v posilovnách a týká se ve velké většině mužů. Ti pro enormní snahu docílit krásných a pevných svalů totálně zapomínají na to, že se před cvičením nejprve musí zahřát (stačí jen pouhých pár minut!) a co je důležité – musí se protáhnout. U těchto typů lidí dochází sice k tomu, že mají svaly obzvláště nafouklé (převážně jim jde o bicepsy a deltové svaly), ale vlivem nedostatku strečinku mají svaly natolik zkrácené, že jediný pohled na ně vás utvrdí v tom, že tady něco není v pořádku. Hrají si na zapálené sportovce, pijí jen osvědčené drahé drinky a dokážou si hodiny povídat o tom, jak zvedli několik desítek kilo. Ale realita? Nemají vůbec ponětí o tom, že se svaly dělí na fázické a posturální, a už vůbec ne o tom, že posturální svaly bychom měli pravidelně protahovat, protože hrozí jejich zkrácení.

Problém je v tom, že obě skupiny lidí v podstatě vyhazují peníze za to, co jim nenese žádné ovoce a už vůbec ne zdraví. Ani se neobtěžují zeptat se odborníků, kteří jsou s nimi většinou v jedné místnosti. Ano, můžeme říct, že mají aspoň snahu oproti těm, kteří pro své tělo nic nedělají. V tom případě ale, pokud mám zájem se svým tělem něco udělat, musím to brát zodpovědně a se vším všudy.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Diana Dürichová | úterý 9.7.2013 10:27 | karma článku: 6.41 | přečteno: 342x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Horst Anton Haslbauer

Smutné vzpomínky na domov

Uběhlo mnoho let. Když mě 1944 propustili o holi z lazaretu a já měl se svým útvarem horských myslivců jít na západní frontu, přišel telegram potvrzený doktorem z Lokte, že máma je těžce nemocná. Po těžké operaci neměla vykonávat

10.6.2023 v 7:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Vraždit se dá i vkusně

Omlouvám se všem, kdo našli v severských drsných detektivkách zalíbení a čtou je ostošest. Já je číst vážně nedokážu.

10.6.2023 v 7:11 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 98 | Diskuse

Martin Faltýn

Co mne naučila moje matka

Většina určitě zná skvělou knížečku "Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce." Známá z USA mi ale poslala další sbírku lidových mouder, tentokrát matčiných.

10.6.2023 v 6:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo pochopí Boha pochopí i kvantovou teorii, která v sobě skrývá onu podstatu

Nebuďte lidmi, ale buďte těmi, co oblažují svět svoji vírou. Pro takové lidi bude svět skutečnou pohádkou.

9.6.2023 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Martin Faltýn

Blogové Intermezzo mezi dvěma dovolenými

Upřímně: uplynulé dva týdny na další dovolené byly pro mne velmi šťastnými proto, že jsem netušil, co se doma děje. Takže jsem ani nedemonstroval proti fialové chudobě, jak se mne do toho snažil vmanipulovat jeden diskutující.

9.6.2023 v 13:41 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 156 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 517

pedikér/masér/lektor

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...